Google bez twardych dysków?

strajk.pl on 20 maja, 2008

Wczoraj po raz kolejny świat obiegła informacja, że Google zamierza zrezygnować z twardych dysków i przejść na technologię SSD w celu zmniejszenia zużycia energii i zapewnienia większej stabilności serwerom.

Tagi: - - - - - - - - - - - - - - - - .

Wzmianki o tym, że Google coraz bardziej interesuje się technologią SSD pojawiły się już tydzień temu w serwisie Digitimes. Do publicznej wiadomości podano wówczas informację, że serwerownie w siedzibie Google’a w Kalifornii miały być wyposażone w dyski Flash. Pamięci miała wyprodukować firma Intel, a czas ich dostarczenia i wdrożenia szacowano na koniec drugiego kwartału.

Pamięci masowe Solid State Drive (SSD) to konkurencja dla standardowych i dobrze znanych dysków twardych – HDD, która bazuje na pamięciach typu Flash. Jej głównym atutem jest nieporównywalnie niższa awaryjność i podatność na uszkodzenia, do kilkudziesięciu razy krótszy czas dostępu do danych, oraz ogromna energooszczędność w porównaniu do HDD. Jedynym minusem takiego rozwiązania są niestety dużo wyższe koszty.

Według informacji Digitimes, Google nie ma jednak nic przeciwko temu by głębiej sięgnąć do kieszeni i zastąpić swoje tradycyjne serwerownie w Kaliforni centrami danych wyposażonymi w pamięci Flash. Miałoby to ogromne znaczenie nie tylko z uwagi na fakt zmiejszenia ich awaryjności i przyspieszenia działania ale także wyznaczyłoby nowy standard w kwestii ochrony środowiska i oszczędzania energii, co przy oznaczałoby także wymierne oszczędności na rachunkach z elektrowni – a zatem pozwoliłoby częściowo odzyskać nakłady poniesione na nowe inwestycje.

Źródło: datacenter knowledge

Źródło: Dominik Szarek – webhosting.pl

0 0 vote
Article Rating1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
milkus
11 lat temu

No to się nam Google rozwija. Jeśli rzeczywiście przejdą na dyski flash , to już chyba tylko MSN będzie w stanie im dorównać (bo ma kasę). Jestem ciekaw jak to się przełoży na indeksację. Czy szybsze dyski sprawią, że indeksacja nowej strony będzie przebiegała szybciej ? Odpowiedzi na to pytanie co prawda nie znam, ale jest to bardzo prawdopodobne. Kiedy już nastanie ta chwila gdy serwery G przejdą na nowe dyski, to wyszukiwarka pewnie będzie miała spory rozgłos i z 90% rynku może stać się posiadaczem 99.99%.

Temat bardzo ciekawy i przeczytałem go z wielkim zainteresowaniem.